Ek bilgi

Daha iyi duyabilmenin adımları

SSS - Siemens odyoloji uzmanı sizin için en çok sorulan soruları cevaplıyor.

İşitme kaybı ve işitme cihazlarına yönelik sıklıkla sorulmuş soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İşitme cihazları nasıl çalışıyor?
CevapKapat

En basit anlamda işitme cihazları sesi alıp yükselten elektronik cihazlardır. Duyamadığınız seslerin seviyelerini yeteri kadar yükselterek sizin en iyi şekilde duymanız sağlanır. Siemens işitme cihazları sesi yükseltmenin yanında çok daha farklı özel işlevlere sahiptir. Sofistike işitme cihazı içeriğimiz sayesinde işitme uzmanınızın yapacağı ince ayarlarlamalarla ileri teknoloji ile geliştirilmiş işitme cihazlarımız tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Siemens işitme cihazları teknolojiyle tasarımın geldiği son noktada üretilmiş olup duymanızın yanısıra hayatınızı da daha konforlu hale getirecektir.

İşitme cihazlarının bana uygun çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim?
CevapKapat

İşitme cihazını alan hastalarımız için fitting (uygulama) yapıldıktan sonra belirli bir süre için cihazı deneyebilirler. Onlara sunulan bu süre içinde işitme cihazlarının tüm isteklerini karşılayıp karşılamadığını deneyimleyebilir, işitme uzmanlarına giderek cihazda ince ayarlamayı gerçekleştirip cihazdan tam verim sağlayabilirler.

Bir işitme problemim olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
CevapKapat

Çoğunlukla işitme kaybı siz farkına varmadan yavaş yavaş ilerler. Aşağıda sıralanan tüm belirtiler olası bir işitme kaybına sahip olduğunuzun göstergeleridir:

 • Etrafınızdakiler artık daha çok mırıldanmaya başladılarsa
 • Duyuyor ancak anlamakta güçlük çekiyorsanız
 • Çoğunlukla insanlardan söylediklerini tekrar etmelerini istiyorsanız
 • Telefon görüşmeleriniz daha da zorlaştıysa
 • Ev araç gereçlerinin sesini duyamıyorsanız, musluğun damlaması veya saatin sesi gibi
 • Konuşan kişinin yüzünü görmeden duymak zor geliyorsa
 • Çok yüksek sesle konuştuğunuz söyleniyorsa
 • Çevrenizdekiler televizyon ya da radyoyu çok yükses seste çalıştırdığınızı söylüyorsa
 • Kulaklarınızda bir çınlama ya da uğultu hissediyorsanız
 • Kalabalık grup sohbetlerinde zorluk çekiyorsanız
 • İki kişiden fazlasının konuşmalarını takip etmede zorlanıyorsanız
 • Kalabalık mekanlarda örneğin lokanta ya da alışveriş merkezlerinde duymakta zorluk çekiyorsanız
 • Çocuk ya da kadın sesini duymada zorlanıyorsanız
İşitme cihazı fiyatları ne kadar?
CevapKapat

İşitme cihazlarının fiyatları sahip oldukları teknolojiye göre değişmektedir. Başka bir deyişle işitme kaybınıza ve işitme cihazında bulunmasını iştediğiniz özelliklere bağlı olarak işitme cihazının fiyatı değişecektir. Ancak işitme cihazını satın aldığınız noktada size seçiminizolan işitme cihazı için uygun ödeme koşulları sağlanacaktır.

İşitme cihazları hayat kalitemi nasıl arttıracak?
CevapKapat

İşitme cihazları kendinize olan güveninizi arttırırken stres seviyenizi düşürerek hayat kalitenizi yükseltir. Ne duyduğunuızdan emin olamayarak yaşamak keninize güvenen biri olmanızı zorlaştırır.

İşitme cihazları aynı zamanda:

 • İnsanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirir. Sonuçta güçlü ilişkiler için güçlü iletişime ihtiyacınız vardır.
 • İş performansınızı arttırır. İşitme cihazları sayesinde çoğunlukla sorduğunuz “Ne?” veya “Bi daha tekrar edebilir misin?” gibi soruların sayısı azalıp iş konsantrasyonunuz artacak.
 • Güvenlik. Yangın alarmının veya size doğru gelen arabanın korna sesini yürürken kaçırmak istemezsiniz. Öte yandan araba kullanırken hızla gelen ambulansın sesini duymanız da güvenliğiniz için önemlidir.
İşitme kaybım olabilir. Ne yapmalıyım?
CevapKapat

Eğer 18 yaşında veya üzerindeyseniz bir işitme uzmanından, odyolojistten randevu alıp işitme kaybınızın seviyesi ve tipi için gerekli testleri yaptırınız. Testlerin sonucuna göre işitme cihazı kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda kendisi gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Eğer çocuğunuzda işitme kaybı olduğundan şüpheleniyorsanız en iyisi, bir pediatri doktoruyla görüşüp kendisinin önerdiği pediatrik odyolojik testleri yaptırmak olacaktır.

Tehlikeli yüksek sesli aktivitelere neleri örnek verebilirsiniz?
CevapKapat

Diskolar, konserler, silah atışı yapmak, sinemalar, motorsiklet yarışları, motorsikletler, kar arabaları, hız tekneleri, çim biçme makineleri, vb.

İşitme kaybına ne neden olur?
CevapKapat

İç kulağa herhangi bir darbe gelmişse bu işitme kaybının en önemli nedenlerinin başında gelir. Yaşa bağlı işitme kaybı ve/veya yüksek sese uyun süre maruz kalma beyne sinyal gönderen kısım olan iç kulakta yırtılmalara neden olabilir. Bu iki neden en çok rastlanan işitme kaybu nedenleridir. Yapılan bilimsel çalışmalar, hipertansiyon ve diabetik de iç kulağa zarar verip işitme kaybına yol açabileceğini gösteriyor. Bu tipteki işitme kayıpları ancak işitme cihazı ile tedavi edilebilir ancak işitme kaybı ortadan kaldırılamaz.

İşitme kaybına yol açan diğer nedenler geçici sebepler olabilir ve medikal yollarla tedavi edilebilirler. Bu durum kulaktaki kirden, orta kulak enfeksiyonlarından, orta kulak kemiklerindeki gelişimsel bozukluklardann dolayı ortaya çıkabilir. Tam bir işitme testi ne tip bir işitme kaybına sahip olduğunuzu ve bunun nasıl çözümleneceği konusunda yardımcı olabilir.

Hangi meslekler işitme kaybı yaratma tehlikesi taşıyor?
CevapKapat

Bazı meslekler işitme kaybı yaratma riski taşımaktadır. Örneğin: fabrika çalışanları, itfaiyeciler, polis memeurları, çiftçiler, inşaat işçileri, askeri personel, ağır sanayide çalışanlar, müzisyenler ve eğlence sektöründe çalışanlar gibi.

İşitme cihazları eskisi gibi duymamı sağlayabilecek mi?
CevapKapat

Hiçbir işitme cihazı sizin eskisi gibi duyabilmenizi sağlayamaz. Ancak Siemens işitme cihazları daha önce duyamadığınız yumuşak sesleri duyabilmenizi sağlar. İşitme cihazınız aynı zamanda konuşmaları daha iyi duyabilmenizi de sağlayacaktır.

Tek kulağım için mi yoksa iki kulağım için mi işitme cihazı takmalıyım?
CevapKapat

İç kulağında meydana gelen darbelerden dolayı tek tarafında işitme kaybı oluşmuş kişilerin çoğunlukla diğer taraflarında da aynı derece bir işitme kaybı görüldüğünden çift taraflı işitme cihazı kullanmaktadırlar. Ancak eğer tek kulağınızda işitme kaybı varsa, işitme kaybı bulunan kulağınızda işitme cihazı kullanmanız gerekmektedir.

İki kulağa da işitme cihazı takmak gürültü ortamlarda konuşamaları anlamayı, loaklizasyonu(ses kaynağının yerini belirleme) ve ses kalitesini tek cihaz kullanmaya göre geliştirecektir. Günümüzde, işitme cihazı fittinglerinin 80%’si iki kulak için yapılmaktadır.

İşitme cihazları beni yaşlı gösterecek mi? İşitme cihazı takmam görüntümü garipleştirecek mi?
CevapKapat

Günümüzde işitme cihazları boyutları ufaltılmış ve kulakta görünmemek üzere üretilmektedir. Çoğunu çok yakından bile farketmek çok zordur. Bir model işitme cihazı tamamen kulakkanalı içine yerleştirildiğinden takıldığında görülmesi imkansızdır. Ayrıca tarzını ve işitme cihazını göstermek isteyenler için farklı daha modaya uygun renkte ve desende olan işitme cihazları da mevcuttur!

İşitme kaybım olsa bunun farkına varmaz mıyım?
CevapKapat

Belirli bi rutinde yapılan araştırmalara göre, işitme kaybı bulunan insanların çoğu sessiz ortamlarda ortalama düzeyde duyabilmektedirler, bu yüzden bu sorunun doktorlar tarafından belirlenmesi oldukça zordur.